Сайт переехал на новую платформу желаете перейти?

Загартовування

Раздел: ()
Просмотров (3895) Голосов (0) Комментариев (0)
Отправить другу Версия для печати

1. Давньогрецький лікар Гіппократ, який є основоположником античної медицини, стверджував, що "холодні дні зміцнюють тіло, роблять його пружним і удобоподвіжним".

Таким чином, ще на зорі цивілізації загартовуванню організму відводилася особлива роль у зміцненні здоров'я. Авіценна у своїй науковій праці, присвяченому методам оздоровлення організму описав основні правила загартовування. Так, він вважав, що починати загартовування краще влітку, використовуючи при цьому воду. Дана традиція існувала у інших християнських народів ще до прийняття християнства на Русі - так, у греків в свято Хрещення прийнято занурюватися у воду. З Хрещенням Русі вона поступово поширилася і серед наших предків. У Православ'ї віруючі відзначають 18 січня Водохресний святвечір, переддень Богоявлення, або Водохреща. У всіх церквах здійснюється «велике освячення води». Згідно з церковними канонами, у Водохресний святвечір віруюча людина повинна прийти до церкви, відстояти службу, поставити свічку, набрати освяченої води. Але занурюватися в крижану воду ніхто не вимагає, особливо якщо людина до цього не готова. Ополонку, зроблену для водосвяття та купання на Водохреща, називають також йорданню. Незважаючи на те що часи Авіценни давно пройшли, для сучасної людини загартовування залишається актуальним донині.

2. Загартовування засноване на тому, що людина може адаптуватися до мінливих умов навколишнього середовища.

При цьому ефект від загартовування можна очікувати тільки в тому випадку, якщо вплив загартовуваючого фактора (наприклад, холодної води) буде систематичним, багаторазово повторюваним, а його дозування - поступово підвищується.

При загартовуванні на організм впливають різні фактори зовнішнього середовища (в тому числі вода). При цьому внаслідок постійного роздратування шкірних рецепторів, імпульси від яких надходять в центральну нервову систему, починають перебудовуватися механізми терморегуляції організму. Таким чином, завдяки вдосконаленню процесів регуляції тепла відбувається пристосування організму людини до умов навколишнього середовища.

Загартовування є специфічним методом, так як в результаті організм набуває стійкість до певного фізичного фактору. Наприклад, якщо людина систематично проводив загартовування з допомогою холодної води, то його організм адаптується тільки до холоду і не буде стійкий до впливу тепла або низького атмосферного тиску.

Велике значення має сталість загартовування. Якщо протягом якогось часу загартовуючи процедури не проводити, то ступінь загартованості організму стає все нижче і поступово протягом декількох місяців сходить нанівець. Починати гартувати свій організм можна в будь-якому віці. Чим раніше починати загартовування, тим краще будуть результати.

3. Не рекомендується, або забороняється:

 • купання без представників служб порятунку і медичних працівників;
 • купання дітей без нагляду батьків або дорослих;
 • пірнати у воду безпосередньо з льоду;
 • забруднювати і засмічувати купіль;
 • розпивати спиртні напої, купатися в стані алкогольного сп'яніння;
 • приводити з собою собак та інших тварин;
 • залишати на льоду, в гардеробах і роздягальнях папір, скло та інше сміття;
 • подавати крики помилкової тривоги;
 • під'їжджати до купелі на автотранспорті;
 • поруч з ополонкою на льоду одночасно не повинно знаходитися більше 20 осіб;
 • купання групою більше 3 осіб.

Рекомендується дотримуватися таких правил:

 • перед купанням в ополонці необхідно розігрітися, зробивши розминку, пробіжку. До ополонки необхідно підходити в зручніому, неслизькому, яке легко знімається взутті, щоб запобігти втраті чутливості ніг. Краще використовувати черевики або вовняні шкарпетки для того, щоб дійти до ополонки. Можливе використання спеціальних гумових капців, які також захищають ноги від гострих каменів і солі, а також не дадуть ковзати на льоду. Йдучи до ополонки, пам'ятайте, що доріжка може бути слизькою. Ідіть повільно.Простежте за тим, щоб сходинка для спуску у воду була стійкою. Принаймні, для підстраховки необхідно опустити у воду край міцної товстої мотузки з вузлами, з тим, щоб плавці могли з її допомогою вийти з води. Протилежний кінець мотузки повинен бути надійно закріплений на березі.
 • занурюватися найкраще по тулуб, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку; ніколи не пірнайте в ополонку вперед головою. Стрибки у воду і занурення у воду з головою не рекомендуються, так як це збільшує втрату температури і може призвести до шоку від холоду.При вході у воду перший раз намагайтеся швидко досягти потрібної Вам глибини, але не плавайте. Пам'ятайте, що холодна вода може викликати абсолютно нормальне безпечне прискорене дихання, як тільки Ваше тіло пристосувалося до холоду.
 • не перебувати в ополонці більше 1 хвилини, щоб уникнути загального переохолодження організму.
 • при опусканні на дно в невеликий ополонці небезпека полягає ще й у тому, що не всі вміють опускатися вертикально. Багато опускаються під кутом, зміщуючись у бік кромки льоду. При глибині 4 м зсув від початкової точки може досягти 1-1,5 м. При спливанні з закритими очима в малій ополонці можна «промахнутися» і вдаритися головою об лід.
 • якщо з вами дитина, зльоти за ним під час його занурення в ополонку. Перелякана дитина може легко забути, що він вміє плавати.
 • вийти з ополонки не так просто. При виході не тримайтеся безпосередньо за поручні, використовуйте сухий рушник, жменю снігу з бровки ополонці, можна зачерпнути в пригорщі більше води і спершись на поруччя, швидко й енергійно піднятися. Вилазити у вертикальному положенні важко і небезпечно. Зірвавшись, можна піти під лід. Необхідна страховка і взаємодопомога. Після купання (занурення) розітріть себе і дитину махровим рушником і надіньте сухий одяг;
 • для зміцнення імунітету необхідно випити гарячий чай, найкраще з ягід, фруктів і овочів із заздалегідь підготовленого термоса.

4. Зимове плавання протипоказано людям при наступних гострих і хронічних (у стадії загострення) захворюваннях:

• запальні захворювання носоглотки, придаткових порожнин носа, отити;

• серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади клапанів серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії; перенесений інфаркт міокарда, коронаро-кардіосклероз, гіпертонічна хвороба II і III стадій);

• центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа; склероз судин головного мозку у вираженій стадії, сирингомієлія; енцефаліт, арахноїдит);

• периферичної нервової системи (неврити, поліневрити);

• ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);

• органів зору (глаукома, кон'юнктивіт);

• органів дихання (туберкульоз легенів - активний і в стадії ускладнень, запалення легенів, бронхіальна астма, емфізема);

• сечостатевої системи (нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози);

• шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);

5. Види загартовування

В якості засобів загартовування широко використовуються природні чинники: повітря, вода і сонце. Стійкість організму слід виробляти до всіх природним факторам. Але в даній передачі ми розглянемо тільки вплив на людину низьких температур. Загартовування холодом є найбільш актуальним, особливо в умовах нашої країни, так як переохолодження часто грає головну роль у виникненні різних захворювань дихальних шляхів. У незагартованой людини при впливі холодного повітря відбувається розширення судин слизової оболонки носа, що призводить до появи нежиті. У загартованой людини спостерігається інший тип рефлекторної реакції судин на холод. У його організмі процеси теплорегуляции происходят более інтенсивно, що покращує загальний кровообіг і забезпечує підвищену стійкість організму до різних захворювань. При регулярному загартовуванні відбувається деяке потовщення рогового шару шкіри, що також сприяє кращій теплоізоляції. Загартовування організму до холоду можна проводити за допомогою впливу повітря і сонця (сонячних і повітряних ванн), а також води (до водних процедур відносяться купання, обливання, душ, обтирання і т.д.), причому загартовування за допомогою водних процедур вважається найбільш ефективним . Необхідно пам'ятати, що при підборі виду і режиму загартовування лікар керується станом здоров'я людини, його віком і наявністю індивідуальних особливостей організму. Для правильного загартовування і оздоровлення необхідно не тільки розбиратися в тонкощах того чи іншого методу, а й мати уявлення про фізіологічні процеси, що протікають в організмі. Якщо людина захворіла, то загартовування припиняють, а після одужання починають з самого початку.

6. Принципи загартовування розробляються з урахуванням результатів наукових досліджень впливу низьких температур на функції людського організму. Вони полягають в наступному:

1) загартовування треба проводити свідомо. Успіх гартують в чому залежить від наявності інтересу до них, позитивного психологічного настрою. Людина повинна бути переконаний, що загартовування проводити так само необхідно, як, наприклад, щодня ходити на роботу;

2) загартовування треба проводити систематично. Ні в якому разі не рекомендується робити перерву в проведенні процедур, що гартують, так як з'явилися в результаті постійного тренування організму умовні рефлекси без підкріплення поступово згасають;

3) загартовування має бути поступовим. Під час проведення процедур, що гартують необхідно пам'ятати, що з метою запобігання переохолодження не можна дуже різко знижувати температуру води, але в той же час вона не повинна бути індиферентною;4) закаливание надо проводить обязательно в хорошем настроении.

4) загартовування треба проводити з використанням різноманітних допоміжних засобів. Фізичні вправи, ігри та спорт чудово поєднуються з різними видами загартовування. Все це підвищує опірність організму і не створює умов для звикання до одного і того ж подразника.

Засоби загартовування низькою температурою

 • водні процедури (обтирання, обливання, душ, купання в природних водоймах, басейнах або в морській воді);
 • обтирання снігом;
 • ходіння босоніж;
 • лазня або сауна з купанням у холодній воді;

Перед тим як починати загартовування, для позбавлення від виникаючих думок про майбутній холодовий вплив.

1) закрити очі;

2) напружити всі м'язи тіла, а потім розслабитися;

3) спокійно подихати протягом декількох хвилин;

4) на обличчі повинна бути легка посмішка, щоб організм налаштувався на позитивну хвилю емоцій;

5) можна подумки уявити картину річної теплої погоди;

6) спробувати відчути у всьому тілі тепло, при цьому спочатку повинні стати теплими руки, потім ноги і тільки потім інші частини тіла;

7) реально оцінити ситуацію, відчути погоду;

8) поперемінно напружувати і розслабляти м'язи рук і ніг.

Далі проводиться оцінка стану шкіри (її посиніння, "гусяча шкіра", венозні сіточки спостерігатися не повинні).Потім виконуються масажуючи погладжування тіла через одяг, після чого для кращої активації холодових рецепторів, що знаходяться в шкірі, робиться легкий масаж шкіри протягом 1 хв. Перед процедурою загартовування рекомендується на свіжому повітрі проводити оздоровчу ходьбу протягом 5 хв з метою включення в роботу великих суглобів, а також поліпшення постави і збільшення витривалості м'язів. Для найбільш повного використання резервів організму і ефективного підвищення його стійкості до фізичних навантажень бажано проводити володіє потужним оздоровлюючим ефектом біг в одязі, протягом 10-15 хв. Після бігу в одязі можна протягом 5 хв бігати, роздягнувшись по пояс. Потім знову одягнутися і бігати протягом 10 хв.

7. Водні процедури

Водні процедури включають в себе душ, купання (ванни), обмивання, обливання, обтирання і вологе укутування. Гартувальний ефект цих процедур обумовлений роздратуванням водою нервових закінчень шкіри. У відповідь на це рефлекторно виникає відповідна реакція організму.

Температурний вплив є основним чинником водних процедур. Для загартовування використовується вода різних температур - від теплої (37-39 ° С) до холодної (менше 20 ° С). Вплив холодної води на організм проходить три фази. У першу фазу при впливі на шкіру холодною або прохолодною водою виникає рефлекторне звуження дрібних поверхневих судин, за рахунок чого втрата тепла організмом зменшується. При цьому через з'явився судинного опору кілька посилюються серцеві скорочення і злегка підвищується кров'яний тиск. Шкіра стає блідою і холодною на дотик. У результаті відбувається порушення центральної нервової системи.

У другу фазу спазмовані шкірні судини розширюються, струм крові по них прискорюється; організм починає втрачати тепло. В результаті цього підвищується обмін речовин, серцево-судинна і дихальна системи починають працювати у посиленому режимі. Шкіра рожевіє, стає теплою на дотик.

Якщо холодна вода буде впливати на організм протягом тривалого часу, то настає третя фаза, яка виражається в тому, що при розширених кровоносних судинах кровотік сповільнюється. Виникає застій крові у венах, в результаті чого шкіра стає синюшного кольору і холоне. Людина відчуває озноб, слабкість.

При проведенні загартовування необхідно стежити, щоб третя фаза впливу холоду на організм не наступала. Її виникнення говорить про те, що процедура занадто затягнулася, була проведена неправильно або не відповідає станом організму. У процесі зміни температури води і часу впливу процедури в організмі людини виникають різні реакції. Це і покладено в основу загартовування, при якому найчастіше температуру води поступово знижують від процедури до процедури, доводячи до максимально переносимо. Крім того, можна проводити чергування води різної температури - від холодної до гарячої, і навпаки (контрастний душ). При цьому організм звикає до такого впливу температур і з кожним разом відповідає все менш вираженою реакцією. Перед проведенням загартовування необхідно порадитися з лікарем і постаратися вилікувати хронічні запальні захворювання. Водні процедури ніколи не можна проводити в період гострого інфекційного або запального процесу і при загостренні хронічних захворювань. Необхідно почекати 2-3 тижні після одужання. Якщо людина погано переносить процедури, відчуває м'язову тремтіння, головний біль, біль у суглобах або інші небажані симптоми, процедури доведеться перервати і звернутися до лікаря.

Критеріями ефективності загартовування є поява бадьорості, прилив енергії, гарне самопочуття, підвищення працездатності. При систематичному загартовуванні частота простудних та гострих інфекційних захворювань значно знижується, підвищується працездатність, поліпшується настрій.

Обтирання. Щоденні обтирання підвищують імунітет, сприяють виробленню стійкості організму до простудних захворювань. Дуже важливо дотримуватися послідовність - зниження температури повинне бути поступовим. Починати загартовування з обливання відразу дуже холодною водою неприпустимо. Необхідно поступово налаштовувати імунну систему на процедури, непідготовлений організм може відреагувати на обливання крижаною водою розвитком застуди, запалення легенів, ураженням нирок або іншим важким захворюванням, що не тільки не принесе користі, а й заподіє шкоду.

Купання. Купатися можна як у басейні, так і у відкритих водоймах (в ставку, озері, річці, море). При цьому на організм впливає не тільки температурний, але і механічний фактор води, а при купанні у відкритій водоймі - ще й сонце і повітря. Крім того, морська вода сприятливо впливає на організм завдяки багатому набору містяться в ній розчинених мінеральних солей. Дуже важливо дотримуватися послідовність - зниження температури повинне бути поступовим. Починати загартовування з обливання відразу дуже холодною водою неприпустимо. Необхідно поступово налаштовувати імунну систему на процедури, непідготовлений організм може відреагувати на обливання крижаною водою розвитком застуди, запалення легенів, ураженням нирок або іншим важким захворюванням, що не тільки не принесе користі, а й заподіє шкоду.

Крім загартовуючого ефекту, купання підвищує інтенсивність обміну речовин, тренує серцево-судинну і нервову системи. Слід звернути увагу на те, що купатися у відкритих водоймах не слід при підвищеній температурі тіла, при гострих і інфекційних захворюваннях, при деяких захворюваннях серця і судин, а також при схильності організму до кровотечії.

8. У відкритому водоймищі загартовування з допомогою купання рекомендується починати при температурі води 20-22 ° С, повітря - 23-24 ° С. При цьому треба дотримуватися нескладних правил:

1) перед тим як починати купатися, слід трохи погрітися на сонці, можна зробити кілька фізичних вправ протягом 5-10 хв;

2) найсприятливіший час для купання у відкритому водоймищі - до 12 год дня і після 16 год вечора. При цьому необхідно пам'ятати, що не можна купатися відразу після їжі. Краще це робити через 1-2 години після прийому їжі;

3) входити у воду, особливо прохолодну, краще поступово, щоб організм встиг звикнути до температури води;

4) у воді рекомендується весь час рухатися, плавати, щоб не замерзнути. Ні в якому разі не можна купатися до появи "гусячої шкіри" - це ознака переохолодження;

5) після купання слід обтертися чистим рушником. Не рекомендовано обсихати на повітрі;

6) діти, особливо маленькі, повинні купатися обов'язково в присутності дорослих, при цьому неприпустимо залишати дитину одну навіть на хвилину. При купанні у відкритій водоймі слід дотримуватися правил безпеки, щоб запобігти утоплення. Зокрема, не можна купатися, тим більше пірнати в незнайомому місці або в місцях, не призначених для купання.

Моржування. Це купання у відкритому водоймищі в зимовий час. За ступенем впливу на організм є найбільш сильною процедурою загартовування. Починати моржування можна тільки після попереднього інтенсивного загартовування холодом протягом тривалого часу. Перед процедурою необхідна консультація лікаря, так як при купанні у воді температурою нижче 5 ° С в організмі людини відбуваються значні витрати енергії, знижується температура тіла, збільшується частота серцевих скорочень і дихальних рухів, підвищується кров'яний тиск. Не рекомендується починати моржування у віці після 50 років. Починати процедуру необхідно із знаходження у крижаній воді протягом 20-30 с, потім поступово збільшують тривалість купання до 1 хв. Проводити у воді більше зазначеного часу не рекомендується. При цьому перебувати на холодному повітрі роздягненим слід якомога менше. Взимку можна купатися не частіше 2-3 разів на тиждень.Комментариев
 

Услуги сайта предоставляются без гарантий любого вида, как прямых так и непрямых. Пользователь соглашается с тем, что использует сайт на свой собственный риск. Нормативные документы, медицинские препараты, информационные материалы про их применение, а так же другая информация представленная на сайте, предназначена только для ознакомления и не может быть использована как инструкция для самостоятельной диагностики или лечения,  и может быть использована только по рецепту врача и под врачебным наблюдением. Мы не гарантируем, что вся информация и материалы, которые размещены на сайте, не содержат ошибок. Администрация сайта не несёт ответственности за возможный вред, нанесённый Вашему здоровью, самоcтоятельным лечением по материалам сайта.